Hanna Haska – „Chciałem być kronikarzem piękna” 1

chciałem być kronikarzem piękna
i heroldem zwycięstwa dobra nad złem ale dzisiaj osaczony z wszystkich stron przez braci powtarzających z uśmiechem

zaklęcia oprawców mogę tylko milczeć

Aleksander Rybczyński – „Nikt za nami”

 

IX Wystawa Grupy Twórczej “Grafiteka”

Wystawa pokonkursowa IV Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Artystycznej “Grafiteka 2024”

Związek Polskich Arystów Plastyków Dom Artysty Plastyka
Galeria DAP 1, DAP 2 DAP 3
ul. Mazowiecka 11 A, 00-052 Warszawa Wernisaż: 12.06.2024 godz. 18:00 Wystawa: 12.06.2024 – 29.12.2024

W tegorocznej IX Wystawie Grupy Twórczej “Grafiteka” – towarzyszącej Wystawie pokonkursowej IV Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Artystycznej “Grafiteka 2024” w galeriach Domu Artysty Plastyka OW ZPAP w Warszawie prezentuję moje kolejne grafiki pt. „Nikt za nami”. Mam zaszczyt należeć do grupy twórczej „Grafiteka”. Uprawiam grafikę artystyczną. Stosuję technikę własną – mieszaną; łączę doświadczenia akademickiej grafiki warsztatowej z warsztatem cyfrowym. Kreując graficzno – malarską przestrzeń sięgam do referencji archiwalnych – architektura symboli – motywy tożsamościowe w kontekście przemian cywilizacyjnych.

Historia nam Polakom nie skąpiła lekcji 200 – letniego pozbawiania niepodległości – niszczenia tożsamości. Nasi sąsiedzi ubogacali nas swoją kul- turą; organizowali kolejne wojny, grabieże, rzezie, obozy koncentracyjne, pozbawiali własności, skazywali na poniewierkę – na poszukiwania nowych miejsc na odległych kontynentach. Umieściła nas obecnie, na przełomie II i III Millennium przed najeżdżającym walcem „Wielkiego Resetu” – światowych manewrów cywilizacyjnych. Ja tylko pragnęłam wydobywać z gruzów pamięć naszych rodziców, nasze wartości – opowiadać o pięknie i dobru…

W dzisiejszym zamieszaniu próby budowania przekazu wizualnego – nie są proste – ale jeszcze trudniej ubrać mi je w słowo – znalezźć im tytuł. Słowo to odrębna, potężna domena. Na początku było Słowo – w następnym dopiero kroku – Słowo ciałem się stało… Dziękuję Aleksandrowi Rybczyńskiemu za udostępnienie mi swojego wiersza „Nikt za nami” – chciałem być kronikarzem piękna i heroldem zwycięstwa dobra nad złem… Ten wiersz pomógł mi nazwać troskę o niszczenie podstawowych kryteriów cywilizacji – jakim są dobro i zło.

Hanna Haska

 

Hanna Haska „Nikt za nami – II”
grafika, technika własna, druk cyfrowy, rok 2023

Hanna Haska „Nikt za nami – III”
grafika, technika własna, druk cyfrowy, rok 2023

 

Nikt za nami

Nikt już za nami nie podąża
na toksycznym piasku który pozostaje
nie widać śladów a słońce nie przedziera się
przez opalizujące niebo zasłoniete aż za horyzont
gdziekolwiek jesteś więzi zostały rozerwane
i tylko kłamstwa świszczą w uszach jak wiatr
napędzany wiatrakami śmierci
chciałem być kronikarzem piękna
i heroldem zwycięstwa dobra nad złem
ale dzisiaj osaczony z wszystkich stron
przez braci powtarzających z uśmiechem
zaklęcia oprawców mogę tylko milczeć
w nadziei że banicja będzie jedynie ostrzeżeniem
przed prawdziwą pokutą i wiecznym potępieniem
Naznaczeni demonem niewolnictwa rozumieją się w lot
jedno spojrzenie wystarcza by odwracali się plecami
i pogodnie kładli głowy pod topór
z grobów masowej zagłady
jeszcze słychać ich łagodne głosy
dyskutujące o literaturze sztuce
i podróżach w egzotyczne miejsca znieczulenia

jeszcze słychać ich łagodne głosy
zamienione w szepty głębokiego cienia
ginącego w świetle sztucznej inteligencji
przekazującej instrukcję bezgranicznej tolerancji
posłuszeństwa i eutanazji

Aleksander Rybczyński

Grupa Twórcza „Grafiteka” została założona w 2012 przez artystów grafików, członków Sekcji Grafiki Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawy „Grafiteki” odbywają się rokrocznie. W 2017 „Grafiteka” zorganizowała w formule biennale I Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej „Grafiteka 2017”. Dotychczas odbyły się trzy edycje w latach w 2017, 2019 i 2022. W tym roku odbywa się IV Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej „Grafiteka 2024” objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Formuła wystaw „Grafiteki” pozwala na uczestnictwo w tym wydarzeniu kilku pokoleniom wybitnych polskich grafików. W dotychczasowych dziesię- ciu odsłonach wystaw brali udział zaproszeni najwybitniejsi polscy twórcy grafiki artystycznej najstarszego pokolenia, regularnie biorą udział profe- sorowie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jurorami Ogólnopolskich Konkursów Grafiki Artystycznej są i byli wybitni artyści graficy i ludzie kultury.

„Grafiteka” w ciągu 10 lat działalności stała się ważną wystawą grafiki artystycznej nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Dzięki organizowaniu w ramach „Grafiteki” wystaw pokonkursowych i indywidualnych wystaw laureatów pierwszej nagrody konkursów oddziaływanie „Grafiteki” ma charak- ter ogólnopolski. Ogromne zaangażowanie organizatorów, wszystkich artystów i członków “Grafiteki” przyczynia się do coraz większego zainteresowania młodych artystów. Niewątpliwie dodatkową atrakcją są nagrody finansowe: regulaminowe dla laureatów konkursów – finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagroda dla Młodego Grafika ufundowana przez Dziekana Wydziału Grafiki ASP w Warszawie, specjalne – ufundowane zostały przez Konkursy Kreatywne.

Na IV Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej „Grafiteka 2024” nadesłano 199 prac. Do wystawy pokonkursowej jury zakwalifikowało 66 prac. Zespół organizatorów wystawy i konkursu “Grafiteka”

Hanna Haska: Grafika artystyczna. Technika mieszana. Łączy doświadczenia akademickiej grafiki warsztatowej z warsztatem cyfrowym. Kreując graficzno – malarską przestrzeń sięga do referencji archiwalnych; architektura symboli – motywy tożsamościowe w kontekście przemian cywilizacyjnych.

Akademia Sztuk Pięknych, Warszawa, KC Art Institute, USA, Digital Media Studios, U.T. Kanada. Wystawiała w Europie, Ameryce i Azji. Laureatka: Złoty Medal kanadyjskiego stowarzyszenia grafików CAPIC (1999), tytuł Zwycięzca „Konkurs Sztuki Cyfrowej MacWorld” Nowy Jork, USA (2000), III Nagroda światowego konkursu „Renesans” Muzeum Miasta Kobe (2005), Japonia, Grant (w trybie konkursowym 2006), Fundacja Pollock-Krasner, Nowy Jork, USA, tytuł Finalista ”Olimpiada Sztuki 2012” Londyn, Anglia. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura w Sieci (2020).

Grafiteka 2024

IX Wystawa Grupy Twórczej “Grafiteka”
Wystawa pokonkursowa IV Ogólnopolskiego Konkursu Grafiki Artystycznej “Grafiteka 2024”
Galerie DAP1, DAP2 i DAP3 Domu Artysty Plastyka OW ZPAP przy ul. Mazowieckiej 11A w Warszawie Wystawa czynna w dniach o 6 do 29 grudnia 2024 roku
Wernisaż o godz. 18:00 w piątek 6 grudnia 2024 roku

Grupa Twórcza „Grafiteka” została założona w 2012 przez artystów grafików, członków Sekcji Grafiki Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków.
Kuratorem dwóch pierwszych wystaw w latach 2012 i 2014 była Bożenna Leszczyńska. Od roku 2015 kuratorem wystaw była Bożena Korulska wraz z zespołem: Wandą Badowską-Twarowską, Katarzyną Betlińską i Martą Leszczyńską. Wystawy „Grafiteki” odbywają się rokrocznie. Wyjątkiem był rok pandemiczny 2020, w którym wystawa się nie odbyła.

W 2017 „Grafiteka” zorganizowała w formule biennale I Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej „Grafiteka 2017”. Dotychczas odbyły się trzy edycje w latach w 2017, 2019 i 2022. W tym roku odbywa się IV Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej „Grafiteka 2024” objęty Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Formuła wystaw „Grafiteki” pozwala na uczestnictwo w tym wydarzeniu kilku pokoleniom wybitnych polskich grafików. W dotychczasowych dziesięciu odsłonach wystaw brali udział zaproszeni najwybitniejsi polscy twórcy grafiki artystycznej najstarszego pokolenia, m.in.: Henryk Chyliński, Anna Jelonek-Socha, Maria Łuszczkiewicz- Jastrzębska, Jan Pamuła, Rafał Strent i nieżyjący już Leszek Hołdanowicz i Ryszard Gieryszewski.

W wystawach „Grafiteki” regularnie biorą udział profesorowie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Agnieszka Cieślińska, Rafał Kochański, Błażej Ostoja Lniski, Piotr Siwczuk, Piotr Smolnicki, Jacek Staszewski i Andrzej Węcławski.
Jurorami Ogólnopolskich Konkursów Grafiki Artystycznej są i byli wybitni artyści graficy i ludzie kultury: Iwona Cur, Ryszard Gieryszewski, Leszek Hołdanowicz, Rafał Kochański, Bożena Korulska, Marcin Krajewski, Maria Krawczyk, Marek Kuderski, Bożenna Leszczyńska, którzy swój czas poświęcili bezpłatnie na udział w obradach jury i przyczynili się do promowania grafiki na odpowiednio wysokim poziomie.

„Grafiteka” w ciągu 10 lat działalności stała się ważną wystawą grafiki artystycznej nie tylko w Warszawie, ale i w całej Polsce. Dzięki organizowaniu w ramach „Grafiteki” wystaw pokonkursowych i indywidualnych wystaw laureatów pierwszej nagrody konkursów oddziaływanie „Grafiteki” ma charakter ogólnopolski. Wystawom zawsze towarzyszy katalog, którego dotychczasowe wydanie możliwe było dzięki własnym wpłatom pieniężnym uczestników oraz pracy społecznej organizatorów.

Ogromne zaangażowanie organizatorów, wszystkich artystów i członków “Grafiteki” przyczynia się do coraz większego zainteresowania młodych artystów zarówno uczestnictwem w konkursie “Grafiteki”, jak i przynależnością do Sekcji Grafiki OW ZPAP. Niewątpliwie dodatkową atrakcją są nagrody finansowe: regulaminowe dla laureatów konkursów – finansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, nagroda dla Młodego Grafika ufundowana przez Dziekana Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Z funduszy własnych Radosława Zaremby – członka Grupy Twórczej “Grafiteka” – została ufundowana nagroda specjalna dla najlepszej grafiki wykonanej techniką linorytniczą. Dwie nagrody specjalne ufundowane zostały przez Konkursy Kreatywne.

Na IV Ogólnopolski Konkurs Grafiki Artystycznej „Grafiteka 2024” nadesłano 199 prac. Do wystawy pokonkursowej jury zakwalifikowało 66 prac.

Uczestnicy IX Wystawy Grupy Twórczej “Grafiteka”

Wanda Badowska-Twarowska Beata Bajno
Zenon Balcer
Katarzyna Betlińska

Robert Budecki
Iwona Cur
Tomasz Dominik
Alina Dorada-Krawczyk Anna Forycka-Putiatycka Zbigniew Gonciarz

– Zespół organizatorów wystawy i konkursu “Grafiteka”

Wanda Hansen
Hanna Haska vel Krulikowska Krystyna Jatkiewicz
Jadwiga Jeziorska
Katarzyna Stefania Józefowicz Andrzej Juchniewicz
Maria Kaleta
Jaga Karkoszka
Kazimierz Kawa
Roman Kirilenko
Rafał Kochański
Joanna Korecka
Berenika Korecka-Sowińska
Bożena Korulska
Dominika Korzeniowska
Lucyna Krzywik
Romuald Krzyżanowski
Anita Kwiatkowska
Bożenna Leszczyńska
Joanna Leszczyńska
Marta Leszczyńska
Marek Lewicki
Katarzyna Lipska-Ziębińska
Ewa Katarzyna Lubicz-Zaleska Bogusław Lustyk
Monika Maciejewska
Mirosław Miroński
Ewa Misiak
Magdalena Nowakowska-Troniewska Krzysztof Olszewski
Katarzyna Orthwein
Błażej Ostoja Lniski
Iwona Ostrowska
Elżbieta Owczarek
Emilia Pitucha
Magdalena Piwko-Chudzik
Anna Przepióra
Ewa Pszczółkowska
Beata Ryndziewicz-Woźny
Marta Serafin
Piotr Siwczuk
Piotr Smolnicki
Nadiya Sobolewska
Maria Sochaniewicz
Iwona Sroczyńska
Jacek Staszewski
Justyna Staśkiewicz-Jonak
Elżbieta Szarejko
Urszula Święcicka
Joanna Tumiłowicz
Katarzyna Wasilewska
Andrzej Węcławski
Kamila Wojciechowicz-Krauze Radosław Zaremba
Magdalena Zdražil
Wojciech Zembrzuski

ilustracja: Hanna Haska „Nikt za nami – I”
grafika, technika własna, druk cyfrowy, rok 2023

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
View all comments