Grzegorz Kozyra – Moje stare płyty (28) – Renaissance: Song of Scheherezade

 

Grupa Renaissance stworzyła urokliwą suitę Song of Scheherezade, która znalazła się na płycie Scheherezade and Other Stories, wydanej w 1975 roku. Prawie 25-minutowy utwór zinstrumentalizowany został orkiestrowo przez Tony`ego Coxa, który wcześniej współpracował z zespołem Yes. Inspiracja Andersonem i Wakeman` em jest słyszalna, ale nie umniejsza to doskonałego wyczucia kompozytorów i muzyków: Michaela Dunforda, Johna Touta i Jona Campa. Fascynacja Księgą tysiąca i jednej nocy jest widoczna w każdym elemencie od pierwszej nuty, po chóry i kapitalną sekcję instrumentów dętych drewnianych oraz smyczki.

 

Już pierwsza część Fanfare wprowadza w przecudowny klimat Wschodu. Instrumenty dęte zapraszają na dwór sułtana. The Betrayal dźwiękami fortepianu i chóru opowiada o zdradzie, która zmieni na zawsze życie perskiego władcy. Kolejna część Sultan to portret człowieka, którego Szeherezada urzekła/Pieśniami o sznurach klejnotów/O księżniczkach i bohaterach/O fantazjach Wschodu. Ciekawa jest aranżacja piosenki z chórem oraz instrumentami smyczkowymi. Love Theme przypomina główny motyw suity – delikatne pasaże fortepianu na początku wprowadzają w klimat miłosnego spotkania. I znów górują instrumenty smyczkowe na przemian z fortepianem. Szeherezada już wie, że sułtan się w niej zakochał.

The Young Prince And Princess As Told By Scheherezade powtarza temat główny. Księżniczka śpiewa o miłości, wstydzie i marzeniach, a on ślubuje ją kochać do końca swoich dni. Kolejne dwie części Festival Preparations i Fugue For The Sultan są instrumentalne. Ciekawie brzmią zwłaszcza smyczki oraz drewniane instrumenty dęte, które chcą odtworzyć specyficzny klimat wschodnich pejzaży, ogrodów sułtana i ich otoczenia.  Zespół rockowy gra jakby w tle. 

Festival to już  prawdziwa radość ludu, szczęśliwego, że sułtan oszczędził życie księżniczki. Tłumy tańczą, słychać głosy dziewcząt z haremu, które wyśpiewują pochwałę miłości. Chór z emfazą powtarza Szeherezada, Szeherezada, Szeherezada. Sułtan jest uśmiechnięty. Półminutowy Finale kapitalnie rekapituluje muzyczną podróż na dwór potężnego władcy, który musiał poddać się miłości i urokowi nadzwyczajnej córki wezyra.

Grzegorz Kozyra

lll

O autorze:

Screenshot 2015-04-29 00.31.42

Grzegorz Kozyra: eseista, poeta, dziennikarz. Autor trzech tomów eseistycznych: W CZASIE NIEDOKOŃCZONYM (2005), DUCH SŁOWIAŃSKI (2009), CIEŃ I MAGNOLIE (2013).

Subskrybcja
Powiadomienie
0 Komentarze
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
View all comments