Kolejka zaczęła formować się o piątej rano.
Po pięciu godzinach,
przed otwarciem pawilonu Queen Elisabeth Building, gdzie
Toronto Human Society
organizowała
“Mega Adoption Event”
(“Wielką Akcję Adotcji Zwierząt”) stało w niej już 500 osób.
Wydaje się niewiarygodne,
że akcja poszukiwania miłośników zwierząt dla bezdomnych psów,
kotów i królików będzie cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem.
Po raz pierwszy “dzień adopcji” miał miejsce przed rokiem
i niespodziewany sukces tego wydarzenia
zachęcił organizatorów do ponownej mobilizacji.
Do olbrzymiego pawilonu na terenie
“Kanadyjskiej Wystawy Narodowej”
sprowadzono zwierzęta z miejskich schronisk, nie tylko Toronto,
ale także Montrealu, ontaryjskiego London, regionu Durham, a nawet Kalifornii. Już pierwszego dnia wydano wszystkie zgromadzone psy (około dwieście zwierząt!). Kiedy ekipa portalu Polska Canada dotarła na miejsce wystawy (następnego dnia) pozostały już tylko koty i nadal trudne do policzenia tłumy odwiedzających i gromady wolontariuszy. Wielkie zainteresowanie na pewno było spotęgowane wyjątkowo niską ceną adopcji zaszczepionych już i sterylizowanych zwierząt. Symboliczna kwota 25 dolarów, nie licząc obowiązujących miejskich opłat rejestracyjnych musiała być pokusą dla wszystkich rozważających przygarnięcie do rodziny opuszczonych przez właścicieli czworonogów.
Mimo to, jest budujące, że tak wielu ludzi otwiera serca
dla odrzuconych i ciężko doświadczonych
“braci mniejszych”
i podejmuje poważną na ogół decyzję adopcji. Rasowe psy i koty zawsze znajdą chętnych nabywców. W najgorszej sytuacji są zwierzęta porzucone, skazane na miejskie schroniska, bezradnie oczekujące w ciasnych klatkach na obcych ludzi i zmianę losu.
Może medialnie nagłośnione wydarzenia podobne do “Mega Adoption Event” apelują bardziej przekonywująco do naszych sumień, prowokują do okazywania dobroci i inspirują potrzebę pomocy i poświęcenia egocentrycznej wolności dla tych, którzy tego potrzebują najbardziej i potrafią najwierniej i bezinteresownie okazać wdzięczność i miłość.
..
Aleksander Rybczyński
..
O autorze:
Aleksander Rybczyński jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Opublikował ponad dziesięć zbiorów wierszy, w tym debiutancki tomik “Jeszcze żyjemy”, za który otrzymał w 1983 Nagrodę im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Zajmuje się także krytyką artystyczną, prozą, publicystyką, dziennikarstwem, fotografią, filmem oraz pracą redakcyjną i wydawniczą. Mieszka w Kanadzie. Strona autorska