Ponad dwadzieścia lat temu rozpoczęła się moja przygoda z “Listem Oceanicznym”, pismem literacko-artystycznym, które korzystając z gościnności torontońskiej “Gazety” przez blisko dziesięć lat starało się dać świadectwo przekonaniu, że literatura i kultura polska, po transformacji 1989 roku stanowi jedność. Pismo zyskało uznanie i pewną popularność, historia zweryfikowała jednak optymistyczne oceny stanu polskiej kultury i niepodległości.
Po latach patrzę na “list Oceaniczny”, jak na swoistą formę zrealizowanego marzenia, które istniało i kwitło pomimo kryjącego się pod pozorami jedności rozdarcia.
Polska nadal potrzebuje niezłomności Kazimierza Wierzyńskiego i postawy “pisarzy wyklętych”, którzy twardo trzymali się prawdy i mówili wielkie NIE. Emigracja zaś potrzebuje głosów niepodległości intelektualnej i uznania wiekowej tradycji noszenia Polski w sercu, wbrew odległościom.
Nowe pismo “Polska Canada” chce być mostem miedzy Polską i Kanadą, między Polską i wszystkimi krajami, w których żyją twórcy, dla których polskie korzenie nie są tylko kłopotliwym balastem. “Polska Canada” otwiera swoje łamy dla wszystkich, którzy wyrzekają się cynizmu, poszukują prawdy i nie wahają się przed zadawaniem trudnych pytań. Dla których sztuka, to niepodległość. Zapraszamy do współpracy, zapraszamy do lektury!
Aleksander Rybczyński