Adam Fiala – Druga Nullarbor

Już teraz wiem
dlaczego Mars
przyciąga ludzi
owszem
udana improwizacja
czyli atak Marsjan
wywołała panikę
przed laty
doszukiwano się też
kanałów
obserwując
małą planetę
przez szkiełka
jedno jest pewne
na Marsie
nie ma drzew
to coś jak
australijska Null Arbor
którą przecina
linia kolei
dalekobieżnej: Indian-Pacyfik
ale najważniejsze
że brakuje
przeludnienia
słońce podobno
wschodzi i zachodzi
na niebiesko
Marsjanie
już dawno
wynieśli się
ale pozostawili
Wielką Głowę
w Hełmie
w uśmiechu pokazuje
regularne zęby
o tej głowie
milczy się
jakby jest
ocenzurowana
i poniekąd
wstydliwa
dla naukowców
szukających wirusów
bakterii
i rzadkich minerałów.

 

Adam Fiala

.

O autorze:

Adam Fiala – pisarz polski przebywający na emigracji w Australii, zamieszkały w Perth. Z wykształcenia prawnik, debiutował wierszami i grafiką w Kamenie w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. W 1976 ukazała się Jego pierwsza powieść, zatytułowana: Jeden myśliwy, jeden tygrys(Iskry), która uznana była za prozę satyryczno-realistyczną, prozę ironicznego szczegółu. Sprawy rodzinne ukazały się w 1978, a w rok później, w 1979 – Zygzakiem po prostej oraz Termiterium wisielców. Wszystkie książki wyszły w około ćwierćmilionowych nakładach. Na rosnącą w Polsce popularność pisarza miał wpływ Henryk Bereza. W swej strategii pisarskiej posługiwał się Adam Fiala kategorią snu: pozwalała mu na zwielokrotnienie kontekstów rzeczywistości przedstawionej i realiów PRL.

W Australii, jako wnikliwy obserwator teraźniejszości australijskiej, Adam Fiala kontynuuje pracę literacko-artystyczną, tworząc wiersze i prozę satyryczną małych form, w której można znaleźć inskrypcje z życia australijskiego, także – politycznego. Wydawany w Polsce przez Akant, Nasz Dziennik i Metaforę, w Australii publikuje w Pulsie Polonii i Przeglądzie Australijskim PowieśćPrywatna Australia, czyli według Antoniego z obrazkami, wyszła w rodzinnym Lublinie w 1998 roku.  Ulubionym gatunkiem Adama Fiali są aforyzmy: Aforyzmy o miłości (2008) i U brzegów absurdu (2011) wydała krakowska Miniatura. Zainteresowanie polityką i filozofią zaowocowały książką zatytułowaną Rasputin. Antypoemat (Kraków, 2012).

Australijską pasją – poza pisaniem oczywiście –  jest muzyka tubylców. Pisarz komponuje, pisze piosenki i muzykuje, grając na didgeridoo; fascynuje Go Yothu Yindi i Bangarra Dance Theatre, a także tubylcza filozofia. W latach 2008 – 2010, jako że Adam Fiala jest także zręcznym grafikiem, ilustrował między innymi książki D. Szumilas, L. Kucfir, M. Kozłowskiego, A. Habryn, J. Bułatowicza.

Subskrybcja
Powiadomienie
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz Zientecki
3 years ago

Drogi Adamie,
Gratuluję wspaniałego tekstu o wielu odniesieniach i głębokich refleksjach. Znakomita paralela międzyplanetarna.
pozdrawiam serdecznie
Grzegorz Zientecki