Alcatraz
to było szczególne
więzienie
wyspa otoczona
zdradliwą wodą
im większy pływak
tym mniejsze
mógłby mieć
szanse
więzienie
w którym
udręczony
był wzrok
widziano dokładnie
i Most
i San Francisko
więźniowie mieli
pomysły
potrafili
przylepić do kamienia
włosy
wyglądało to
jak głowa śpiącego
ale głównie
myśleli
o wodzie
jak ją przebyć
jak skombinować
materac
był to nonsens
chyba nie było
zakazu
by więźniowie
otrzymywali w prezencie
urodzinowe baloniki
wiązka takich
baloników
mogła oznaczać
lot ku wolności
baloniki
są pewniejsze
od skrzydeł
Ikara
niestety
nikt z więźniów
nigdy z nich nie skorzystał
zaś Al Capone
byłby
po prostu
zbyt ciężki
poza tym
on się chyba
dobrze
czuł
w więzieniu
paradoksalnie
lubił więzienie
także
Mahatma Gandi
mógł myśleć
miał spokój
od tłumów
Ps. Balonem przeleciano przez Berliński Mur. Strażnicy byli zakłopotani.
Nie wiedzieli strzelać czy nie strzelać.
.
Adam Fiala
.
O autorze:
Adam Fiala – pisarz polski przebywający na emigracji w Australii, zamieszkały w Perth. Z wykształcenia prawnik, debiutował wierszami i grafiką w Kamenie w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku. W 1976 ukazała się Jego pierwsza powieść, zatytułowana: Jeden myśliwy, jeden tygrys(Iskry), która uznana była za prozę satyryczno-realistyczną, prozę ironicznego szczegółu. Sprawy rodzinne ukazały się w 1978, a w rok później, w 1979 – Zygzakiem po prostej oraz Termiterium wisielców. Wszystkie książki wyszły w około ćwierćmilionowych nakładach. Na rosnącą w Polsce popularność pisarza miał wpływ Henryk Bereza. W swej strategii pisarskiej posługiwał się Adam Fiala kategorią snu: pozwalała mu na zwielokrotnienie kontekstów rzeczywistości przedstawionej i realiów PRL.
W Australii, jako wnikliwy obserwator teraźniejszości australijskiej, Adam Fiala kontynuuje pracę literacko-artystyczną, tworząc wiersze i prozę satyryczną małych form, w której można znaleźć inskrypcje z życia australijskiego, także – politycznego. Wydawany w Polsce przez Akant, Nasz Dziennik i Metaforę, w Australii publikuje w Pulsie Polonii i Przeglądzie Australijskim. PowieśćPrywatna Australia, czyli według Antoniego z obrazkami, wyszła w rodzinnym Lublinie w 1998 roku. Ulubionym gatunkiem Adama Fiali są aforyzmy: Aforyzmy o miłości (2008) i U brzegów absurdu (2011) wydała krakowska Miniatura. Zainteresowanie polityką i filozofią zaowocowały książką zatytułowaną Rasputin. Antypoemat (Kraków, 2012).
Australijską pasją – poza pisaniem oczywiście – jest muzyka tubylców. Pisarz komponuje, pisze piosenki i muzykuje, grając na didgeridoo; fascynuje Go Yothu Yindi i Bangarra Dance Theatre, a także tubylcza filozofia. W latach 2008 – 2010, jako że Adam Fiala jest także zręcznym grafikiem, ilustrował między innymi książki D. Szumilas, L. Kucfir, M. Kozłowskiego, A. Habryn, J. Bułatowicza.